Zalety pokrzywy zwyczajnej

Od dawien dawna ludzi zdawali sobie sprawę z pozytywnego wpływu, jaki na nasze zdrowie, ale także stan skóry i włosów ma pokrzywa. Dzisiaj jest to roślina niemalże zapomniana i bardzo rzadko używana. Czas by to zmienić. W końcu pokrzywa jest wspaniałym źródłem witamin, takich jak B2, C, K i A, zawiera w sobie także liczne składniki mineralne, zwłaszcza magnez, sód, fosfor oraz żelazo.

Picie naparów z pokrzywy nie tylko przyspieszy naszą przemianę materii, ale także oczyści układ trawienny, korzystnie wpłynie na pracę wątroby, trzustki i żołądka. Dzięki swym właściwościom moczopędnym stosuje się ją w przypadku kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego. Jest to także świetny naturalny środek przydatny w walce z osłabieniem organizmu i anemią ‒ dzięki zawartej w pokrzywie dużej ilości żelaza powoduje ona wzrost poziomu czerwonych krwinek.

Pokrzywa zwyczajna posiada właściwości antybakteryjne, dzięki czemu ma bardzo bogate zastosowanie zewnętrzne. Można przemywać nią cerę trądzikową, a także ropnie i czyraki. Wspaniale sprawdzi się również jako odkażająca płukanka do ust. Kobiety bardzo chętnie stosują napar z pokrzywy do polewania nim włosów i masowania przy jego pomocy skóry głowy. Nie tylko zmniejsza on wypadanie włosów, ale w dodatku wspaniale radzi sobie z łupieżem, łojotokiem i nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy.

Ta roślina ma mnóstwo wspaniałych właściwości, dlatego warto zaopatrzyć się w najbliższej aptece w suszoną pokrzywę, parzyć ją i pić codziennie, tak jak herbatę. Latem można zaś wybrać się na pobliskie pole i samodzielnie zebrać jej listki, a później ją ususzyć. Z łatwością można także przygotować sok z pokrzywy zwyczajnej ‒ wystarczy zblendować świeże zebrane iście, a następnie gotową masę rozcieńczyć wodą.

Post navigation